Wycieczka uczniów SPK Mińsk do Muzeum Wańkowiczów

Dnia 26 maja 2018 roku grupa uczniów klas starszych SPK w Mińsku wraz z opiekunami wybrała się na wycieczkę do Dworu Wańkowiczów.

Dwór Wańkowiczów w Górnym Mieście w Mińsku to dwór w stylu klasycystycznym z końca XVIII wieku, należący w przeszłości do rodziny Wańkowiczów. Między innymi mieszkał w nim malarz Walenty Wańkowicz (1799-1842).

W XIX wieku dwór pełnił funkcję salonu artystycznego. We dworze bywali Jan Damel, Stanisław Moniuszko, Wincenty Dunin-Marcinkiewicz, Władysław Syrokomla – przyjaciele Władysława Wańkowicza.

Dwór jest budynkiem parterowym, zbudowanym z drewna, z otynkowanymi ścianami, na kamiennej podmurówce, nakryty wysokim czterospadowym dachem. Główne wejście prowadzi przez ośmiokolumnowy portyk zwieńczony trójkątnym frontonem z półokrągłym oknem. Elewacje zdobią lizeny. Z dawnego zespołu dworskiego zachowała się jedna drewniana piętrowa oficyna oraz szeroka brama wjazdowa.

Od 2000 roku we dworze mieści się muzeum poświęcone twórczości malarza, do którego eksponaty wypożyczono z Polski. W maju 2016 roku muzeum otrzymało z Muzeum Literatury w Warszawie pełny zbiór dzieł reportażysty i pisarza Melchiora Wańkowicza.Dziełem Walentego Wańkowicza jest m.in. popularny portret Adama Mickiewicza „Mickiewicz na Judahu skale”, reprodukcję którego mogliśmy podziwiać wraz z innymi eksponatami, takimi jak przepiękne żyrandole, świeczniki, meble, rzeźby, porcelana i obrazy, pochodzące z XIX wieku.

Przy okazji obejrzeliśmy wystawę pięknych akwareli Olgi Nowickiej „Sny o minionym. Inspirowana Ordą…”.Na wystawie zaprezentowano około 30 prac malarki przedstawiających kresowe pejzaże. Nowicka urodziła się w Mińsku na Białorusi i tu mieszka. Ma polskie pochodzenie po babci. W swoich dziełach artystka wiedzie nas kresowymi drogami wspólnej polskiej i białoruskiej historii.Zobaczyliśmy nostalgiczne i historyczne opowieści, powstałe w wyobraźni malarki, jak choćby orszak jeźdźców przypominający bohaterów Sienkiewiczowskiej Trylogii. Ale są też zabytki Nieświeża, gdzie swoją siedzibę ma dawna rezydencja Radziwiłłów, Brasław, dworek Wańkowiczów w Mińsku i Moniuszków w Ubielu czy majątek Mickiewiczów w Zaosiu. Zapewne świat Olgi Nowickiej przyciągnie każdego swoją urodą i magią. Niektórzy uczniowie, którzy sami próbują swoich sił w malarstwie, zatrzymali się na dłużej w korytarzyku dworku, gdzie wyeksponowano obrazy malarki.

Przesiąknięci duchem minionej epoki, wróciliśmy do szkoły.