Wycieczka uczniów SPK Mińsk szlakiem Tadeusza Kościuszki

Wycieczka uczniów Szkolnego Punktu Konsultacyjnego przy Ambasadzie RP w Mińsku szlakiem Tadeusza Kościuszki

Rok 2017 został ustanowiony przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Tadeusza Kościuszki.

Uczniowie SPK w Mińsku, chcąc oddać hołd pamięci bohaterowi, wraz z panią kierownik, nauczycielką oraz kilkoma rodzicami z Rady Rodziców 23 września 2017 roku wybrali się na wycieczkę do ziemi rodzinnej naczelnika insurekcji z 1794 roku, polskiego i amerykańskiego generała, uczestnika walk o niepodległość Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, obywatela honorowego Republiki Francuskiej.

Andrzej Tadeusz Bonawentura Kościuszko urodził się w Mereczowszczyźnie w obwodzie brzeskim, na ziemi obecnej Białorusi. Pierwszym punktem wycieczki był dom-muzeum (odbudowany po pożarze w 1942 roku), w którym przyszedł na świat przyszły bohater. Dużym przeżyciem dla wszystkich uczestników wycieczki było zwiedzanie rodzinnego dworku, oglądanie wyposażenia izb: mebli, obrazów, portretów, książek, fotokopii dokumentów, broni i innych przedmiotów z epoki.

Dworek stoi u podnóża wzniesienia, na którym usytuowany jest pałac Pusłowskich. W dniu wycieczki była piękna pogoda, dlatego z dużą przyjemnością wszyscy weszli na wzgórze, by z bliska obejrzeć pałac i zapoznać się z jego historią.

Następnym punktem wycieczki był Kościół Świętej Trójcy w Kosowie, gdzie znajduje się chrzcielnica, w której został ochrzczony Tadeusz Kościuszko. Uczestników wyjazdu przywitano bardzo serdecznie, oprowadzono po kościele, uczniowie mieli nawet możliwość zagrania na organach kościelnych.

Następnie wszyscy udali się w dalszą podróż do pałacu Sapiehów w Różanie. Wydarzenia historyczne nie oszczędziły pałacu, znajduje się on wciąż w dużym stopniu w stanie ruiny, choć od 2008 roku odnawiany jest dzięki funduszom Unii Europejskiej. W 2012 roku wyremontowano bramę główną i odbudowano obie kordegardy. Tu otworzono muzeum, które jest godne zwiedzania. Potem warto udać się na spacer wokół budowli i posłuchać historii o poszukiwaczach skarbów.

Ostatnim punktem wycieczki był Kościół Św. Trójcy w Różanie, po którym oprowadził uczestników wyjazdu ksiądz proboszcz. Bardzo ciekawie opowiedział historię kościoła, który powstał w 1617 roku. Uczniowie i dorośli z zapartym tchem słuchali o tym, jak przypadkiem robotnicy odkryli grobowiec, bo pod nimi zapadła się podłoga, i jak doszło do odnalezienia w wieży, prawdopodobnie oryginalnych, skrzydeł drzwi wejściowych.

Po tylu wrażeniach zmęczeni, ale szczęśliwi (marząc o następnych podróżach), uczniowie wraz z nauczycielami i rodzicami wrócili do Mińska.

Kierownik SPK w Mińsku