Wycieczka uczniów SPK Mińsk szlakiem Adama Mickiewicza

Dnia 24 grudnia 2017 roku będziemy obchodzić 219 rocznicę urodzin wielkiego polskiego wieszcza narodowego – Adama Mickiewicza. Jego bliska sercu ziemia rodzinna leży na terytorium obecnej Białorusi. Grupa uczniów SPK w Mińsku wraz z panią kierownik, nauczycielką oraz kilkoma rodzicami z Rady Rodziców 26 listopada 2017 roku wybrali się na wędrówkę śladami Adama Mickiewicza.

Gdzie urodził się Adam Mickiewicz? Dla historyków nie jest to do końca jasne, gdyż jedyny pewny dokument mówiący o tym fakcie – akt chrztu – nie wspomina miejsca narodzin. Mogło się to wydarzyć w Nowogródku, jednak większość badaczy skłania się do poglądu, że to właśnie Zaosie było świadkiem narodzin poety – 24 grudnia 1798 roku.

Pierwszym punktem wycieczki było Muzeum – Folwark Mickiewiczów w Zaosiu. Jest to drewniany dworek z gankiem, bardziej przypominający zamożniejszy chłopski dom niż szlachecką siedzibę. Naprzeciwko niego stoi piętrowy spichlerz kryty strzechą, obok obora i gumno oraz studnia z żurawiem. Oryginalny dom został zniszczony w czasie I wojny światowej. Wygląd gospodarstwa oraz wnętrza domu zostały odbudowane na podstawie opisu dworu w „Panu Tadeuszu”. Dzieci z radością wspięły się po stromych drewnianych schodach na 1 piętro spichlerza, gdzie bywało, że nocował Adam Mickiewicz, gdy powracał od swej wybranki serca – Maryli Wereszczakówny.

Następnym punktem wycieczki był Nowogrodek. Po drodze podziwialiśmy osnute lekką mgiełką jezioro Świteź, które tak zaczarowało poetę. W Nowogrodku skierowaliśmy się najpierw pod pomnik Adama Mickiewicza oraz pod usypany kopiec wieszcza. Znajdują się one przy wzgórzu zamkowym, na którym zachowały się ruiny zamku z XIV–XV wieku. Ze wzgórza, jak na dłoni, widać kościół farny p.w. Przeobrażenia Pańskiego. W nim w roku 1422 odbył się ślub króla Władysława Jagiełły z księżniczką ruską Sońką Holszańską, a w roku 1799 miał miejsce chrzest Adama Mickiewicza. Ze wzgórza udaliśmy się do domu rodzinnego państwa Mickiewiczów. Muzeum poświęcone jest twórczości Adama Mickiewicza, a mieści się w odbudowanym dworze. Oglądaliśmy ekspozycje biograficzne, dokumentujące życie poety, a także przedmioty znajdujące się w posiadaniu jego i jego rodziny: komplety mebli, zegary, książki, rękopisy, fortepian, portrety przyjaciół i znajomych.

Następnie wszyscy udali się w dalszą podróż do miasta Lida, gdzie obecnie 40 procent mieszkańców stanowią Polacy. Tam odbyła się zaplanowana wycieczka po mieście oraz wokół murów zamku z XIV w., który był własnością m.in. Władysława Jagiełły.

Ostatnim punktem wycieczki było Arboretum Gorni, gdzie podziwialiśmy drzewostan z najodleglejszych zakątków świata, a uczniowie wzięli udział w teatralizowanej miniaturze z życia średniowiecza. W blasku palących się pochodni dzieci strzelały z łuku, walczyły na miecze.

Pełni wrażeń szczęśliwie wróciliśmy późnym wieczorem do Mińska.